V průběhu výuky se studenti (teoreticky i prakticky) seznámí se základními malířskými technikami. Osvojí si dovednosti spojené s výstavbou kompozice, umístění kompozice do formátu, používání barvy, jako výrazového prostředku, práce se světlem, s perspektivou, atd. Při figurální malbě získávají zkušenosti s anatomií. Používají nejrůznější techniky malby a jejich kombinace, například: tuš, akvarel, kvaš, tempera, pastel suchý i olejový, voskové barvy, koláž, atd. Přitom jsou vedeni k tomu, aby se dokázali sami rozhodovat, jaká technologie a malířská technika je k tomu kterému výtvarnému úkolu či zadání nejadekvátnější, a jaký přístup se jeví nejvhodnější v rámci pozvolna vznikajícího vlastního výtvarného projevu a názoru.
Náročnost zadání má vzestupnou tendenci, tedy od zátiší k portrétu a figuře. Součástí výuky je také malba aktu podle živého modelu (v průběhu fyzické výuky na FUD).
Výuka malby je založena na postupném kultivování výrazu a rukopisu studenta. Seznamuje posluchače se současnými trendy v oboru a umožňuje jim konfrontaci se současnou i historickou malbou.
- Učitel: Martin Kuriš