Kurz zaměřen na analýzu základních složek kritického posuzování uměleckých děl. Pozornost je věnována třem základním okruhům: 1. Vlastní definici umělecké kritiky jako svébytného druhu aktivity, jejím historickým proměnám a jejímu vztahu k estetickému posuzování obecně. 2. Problematice ontologického statutu uměleckých děl. Jakým typem entity je umělecké dílo? 3. Problematice založení kritického soudu. Na základě jakých kritérií je možné odůvodnit kritický soud? Je vůbec možné rozlišit "správné" a "nesprávné" posouzení uměleckého díla? Jaké teoretické konsekvence by měla negativní odpověď na tuto otázku? V rámci semináře budou podrobně analyzovány základní texty světové estetiky, které nabízejí různé způsoby odpovědí na výše uvedené otázky.
Cílem kurzu je seznámení se základní odbornou terminologií oboru, s jeho metodami i tématikou v základních estetických systémech (angloamerická analyticky orientovaná estetika i kontinentální filosofická tradice). S následnou možností další aplikace v rámci reflexe umění.
Kurz je zaměřen teoreticky i prakticky. V teoretické části se zabývá kritickým soudem, jeho podmíněností a strukturou, vztahem k vědě o umění a k prostředí uměleckého provozu, i k umělecké činnosti. Dále se zabývá problematikou hodnot, hodnocení a kritérii hodnotícího soudu. V praktické části využívá rozborů kritických textů minulosti i přítomnosti k ovládnutí základů kritického přístupu a vyjádření kritického soudu. Na jejich základě studenti interpretují vybraný umělecký výstup.