Jednosemestrální kurz z dějin světové fotografie, kinematografie a nových médií. Zvláštní pozornost je věnována filozofickým, optickým, mechanickým a chemickým aspektům vývoje, ale též vzájemné provázanosti zmíněných oborů a návaznosti na společenský, politický a ekonomický vývoj 19., 20. a 21. století. Kurz bude rovněž zaměřen na vztah technických médií a ostatních forem výtvarného umění. Výkladová linie se soustřeďuje na období transformace různých modifikací technických médií z rukodělného produktu na strukturovaný, celospolečenský fenomén industriálního charakteru.
Cílem kurzu je seznámení studentů se základním teoretickým rámcem diskurzu o uměleckých dílech. Absolvent by měl umět aplikovat konkrétní teorii a metodu při interpretaci uměleckého výstupu. Druhým cílem je seznámení studentů se základy kontinentální a angloamerické teorie umění.
Tento předmět je vyučován v anglickém jazyce. Obsahem výuky je oblast "užité sémiotiky". Samostatná obrazná zpráva chápaná jako sdělovací prostředek překrývající jazykové bariéry, tedy nezávislá přímo na verbalitě. Znak jako element vizuální komunikace a nositel zprávy jak v užitém, tak ve volném umění. Grafická činnost v jednotícím pohledu těchto v rámci moderního dualizmu rozdělených oblastí. Vizuální rétorika (piktorika): praktická cvičení s rétorickými ozdobami s vyústěním do grafických médií. Studující by měl cvičit rovnoměrně (slovo, obraz) rétorické schopnosti, provádět analýzu své činnosti ústící ve zdůvodnění konceptu a postupu k cíli, a to během vývoje i při každém zakončení úkolu.